2η Θέση - Ομάδα Icarus - στον 1o Μαραθώνιο Ανάπτυξης Λύσεων Κυβερνοασφάλειας και Εφαρμογών Ασφαλείας από φοιτητές και ερευνητές του Τμήματος Πληροφορικής Πανεπιστημίου Κύπρου

1os diagonismos kyvernoasfaleias icarus 1H ομάδα ICARUS αποτελούμενη από φοιτητές και ερευνητές από το Τμήμα Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου έλαβε μέρος στον 1o Μαραθώνιο Ανάπτυξης Λύσεων Κυβερνοασφάλειας και Εφαρμογών Ασφαλείας και έλαβε τη δεύτερη θέση.

Η ομάδα δημιούργησε το ICARUS, το οποίο είναι ένα σύστημα παρακολούθησης για την ανίχνευση δραστηριοτήτων εντός προκαθορισμένης περιοχής, με τη χρήση μη-επανδρωμένων συστημάτων (UAS-Drone) και τελευταίας τεχνολογίας αλγορίθμων και εργαλείων Τεχνητής Νοημοσύνης. Καινοτόμα στοιχεία του ICARUS είναι η ανάλυση εικόνων και η εξαγωγή διάφορων στατιστικών και αναφορών σε πραγματικό χρόνο.

Η εφαρμογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλες τις υπηρεσίες ασφαλείας, πέραν της Εθνικής Φρουράς, όπως την Αστυνομία, Πυροσβεστική, και Πολιτική Άμυνα.

Στην ομάδα συμμετείχαν οι Αργύρης Κωνσταντινίδης (Διδακτορικός φοιτητής) και Χριστόδουλος Κωνσταντινίδης (Προπτυχιακός φοιτητής) του Τμήματος Πληροφορικής.