Ανακοίνωση Ακαδημαϊκού Προσωπικού Τμήματος Πληροφορικής Πανεπιστημίου Κύπρου σχετικά με την υπόθεση της Πρυτάνεως του ΤΕΠΑΚ Ελπίδας Κεραυνού

Μας έχει προκαλέσει έντονο προβληματισμό και ανησυχία η είδηση για προσωποκράτηση της Πρυτάνεως του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου, καθηγήτριας Ελπίδας Κεραυνού-Παπαηλιού, με αφορμή τη διερεύνηση υπόθεσης ενδεχόμενων διαδικαστικών παρατυπιών κατά τη διενέργεια των καθηκόντων της στο ΤΕΠΑΚ.

Γνωρίζουμε το έργο και την προσωπικότητα της καθηγήτριας Κεραυνού-Παπαηλιού, καθώς είχαμε την τύχη να συνεργαστούμε μαζί της την τελευταία εικοσαετία, στο πλαίσιο των ποικίλων διδακτικών, ερευνητικών και διοικητικών καθηκόντων και δραστηριοτήτων της στο Πανεπιστήμιο Κύπρου, όπου υπηρέτησε επί σειρά ετών ως καθηγήτρια, Πρόεδρος του Τμήματος Πληροφορικής, Κοσμήτορας της Σχολής Θετικών και Εφαρμοσμένων Επιστημών, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων, αλλά και σε άλλους οργανισμούς της Κύπρου και του εξωτερικού, όπως το ΤΕΠΑΚ, το ΚΥΣΑΤΣ, το ΣΕΚΑΠ, το ΙΚΥΚ και το European Institute of Innovation and Technology (ΕΙΤ).

Θεωρούμε υποχρέωσή μας να εκφράσουμε την πλήρη εμπιστοσύνη στο ήθος, την ανιδιοτέλεια, την αμεροληψία, το υψηλό αίσθημα ευθύνης και την προσήλωση στους θεσμούς και στο καθήκον της καθηγήτριας Κεραυνού-Παπαηλιού. Η προσφορά της κας Κεραυνού-Παπαηλιού στην θεμελίωση ενός σύγχρονου χώρου ανώτατης εκπαίδευσης διεθνών προδιαγραφών στην Κύπρο υπήρξε και συνεχίζει να είναι καθοριστική. Η διεθνής αναγνώριση των ικανοτήτων, του ήθους και της προσφοράς της είναι δεδομένη και τεκμηριώνεται και από την συμμετοχή της στην τριμελή εκτελεστική επιτροπή του Συμβουλίου Διοίκησης του κορυφαίου ερευνητικού οργανισμού της Ευρωπαϊκής Ενώσεως, European Institute of Innovation and Technology.

Διατελούμε, με πλήρη εμπιστοσύνη στην Κυπριακή δικαιοσύνη, το Ακαδημαϊκό Προσωπικό του Τμήματος Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Κύπρου:

Β. Βασιλείου
Χρ. Γεωργίου